Гордість чернівецької «Буковини»

 

В історії чернівецької «Буковини» було багато сильних гравців. Дехто з них пограв у найкращих клубах України та у збірній нашої держави. Інші ж футболісти, незважаючи на запрошення титулованих колективів, впродовж багатьох років захищали кольори команди з Чернівців.

 

 

Віктор ОСАДЧУК – захисник, півзахисник, нападник. Народився 2 грудня 1934 року в Одесі. У 1958 – 1959 роках захищав кольори одеського «Чорноморця» (34 матчі, 3 голи). Впродовж 1960 – 1965 років зіграв за чернівецький «Авангард» («Буковину») 196 матчів (7 м’ячів). Працював тренером у «Трудових резервах» та аматорській команді Чернівецької області «Гравітон» (Чернівці).

 

Одесит Віктор Осадчук з’явився у чернівецькому «Авангарді» у 1960 році. Гравець, який виступав у одеському «Чорноморці», упродовж багатьох років із успіхом грав у захисті «Авангарду», а згодом «Буковини». Особливо вдалим для Осадчука став сезон – 63, у якому він зіграв 40 матчів (4 голи). Після завершення кар’єри гравця Віктор Осадчук залишився у Чернівцях, де працював тренером у «Трудових резервах» («Гарті»). У різний час під орудою Осадчука тренувалися такі відомі буковинські футболісти, як Сергій Шмундяк, Дмитро Білоус, Сергій Черняк, Павло Решетник тощо.

 

 

Янош ГАБОВДА – нападник. Народився 16 липня 1941 року в селі Ключарки на Закарпатті в багатодітній сім'ї — мав 12 братів і сестер. Футбольну кар'єру розпочав у «Верховині» (Ужгород), потім виступав за команду міста Серпухов (Московська область). Згодом перейшов до вінницького «Локомотива», звідки його запросив до «Карпат» тодішній головний тренер львів'ян Василь Васильєв.

 

Дебютував у складі «зелено-білих» 8 квітня 1968 р. в матчі проти калінінградської «Балтики». Всього у складі «Карпат» в чемпіонатах СРСР зіграв 140 матчів, забив 67 голів. Найкращий бомбардир другої групи (клас «А») 1968 р. та першої ліги 1970 р. (в обох сезонах забив по 24 голи). Входив до списку 33 найкращих футболістів УРСР (1970 р.).

 

Славився неперевершеною грою головою — велику частину голів забив саме після виграних верхових дуелей. У фіналі Кубка СРСР 1969 за рахунку 1:1 Янош саме головою скинув м'яч Володимирові Булгакову і той забив переможний гол, завдяки якому львів'яни здобули трофей. Один із найрезультативніших бомбардирів львівських «Карпат» за всю історію клубу. У 1970 році посів 3-є місце в списку найкращих футболістів УРСР.

 

Після «Карпат» провів 2 сезони за команду «Локомотив» (Вінниця). А у 1974 році Янош дебютував у складі чернівецької «Буковини». У сезоні – 74 Габовда став кращим бомбардиром буковинської команди – 14 голів.  На жаль, 16 липня 1986 року Янош Габовда пішов із життя. Похований у рідному селі Ключарки.

 

 

Валерій БОГУСЛАВСЬКИЙ – захисник. Народився 14 січня 1955 року в Києві. У 1976 – 1983 роках (з перервою) виступав у чернівецькій «Буковині». Пограв у одеському «Чорноморці» та київському СКА. З 1984 по 1996 роки був другим тренером чернівецької «Буковини». А у сезоні – 96/97 став головним тренером команди з Чернівців. Тренував також тернопільську «Ниву» та івано – франківське «Прикарпаття». Був помічником Володимира Лозинського у полтавській «Ворсклі».

 

Досягнення: переможець союзної другої ліги (шоста зона) – 82.

 

Киянин Валерій Богуславський приїхав у Чернівці ще у 1976 році. Запросив Богуславського у «Буковину» тренер Анатолій Молотай. Упродовж кількох сезонів Богуславський був одним із лідерів чернівецької команди. Тому буковинський захисник отримав запрошення від колективу вищої союзної ліги «Чорноморець» (Одеса), де, на жаль, через травму зіграв у основному складі лише 1 матч. Повернувшись у Чернівці, Валерій Богуславський, допоміг рідній команді перемогти у другій лізі.

 

У 90 – х роках під керівництвом Богуславського чернівецька команда непогано виступала у першій лізі. Хоча тоді «Буковина» вагомих результатів не досягла, Валерія Олександровича вважають одним із найкращих тренерів у історії клубу.

 

 

Роман УГРЕНЧУК – захисник. Народився 13 квітня 1957 року. Виступав у дублюючому складі київського «Динамо» (був капітаном команди) та вінницькому «Локомотиві».

 

Досягнення у «Буковині»: чемпіон УРСР (друга ліга, шоста зона) – 1982, срібний призер першості  УРСР (друга ліга, шоста зона) – 1980.

 

У чернівецькій «Буковині» Роман Угренчук дебютував у 1977 році. Впродовж багатьох років він блискуче захищав кольори рідної команди. Будучи патріотом «Буковини», Угренчук відхиляв пропозиції інших колективів. Зокрема, нашого земляка запрошували у дніпропетровський «Дніпро».

 

У 1987 році за багаторічний виступ у чернівецькому колективі Роману Угренчуку присвоїли звання «майстер спорту СРСР».  Він залишається єдиним футболістом в історії «Буковини», який отримав таке високе звання, виступаючи саме у чернівецькій команді. Усього за чернівецький колектив Угренчук зіграв 480 матчів (12 голів).

 

Після завершення виступів у «Буковині» грав у першості Чернівецької області за команди «Колос» (Новоселиця) та «Агро» (Коритне).

 

 

Сергій ШМУНДЯК – нападник. Народився 17 жовтня 1957 року в Чернівцях. Був капітаном збірної України ДСТ «Трудові резерви». У «Трудових резервах» тренувався у Віктора Осадчука.

 

Досягнення у складі «Буковини»: чемпіон УРСР (друга ліга, шоста зона) – 1982, срібний призер першості  УРСР (друга ліга, шоста зона) – 1980.

 

Коли Сергієві було 17 років, то його вже заявили за чернівецьку «Буковину». А перший гол за нашу команду Шмундяк забив у 1975 році. Під час служби в армії захищав кольори львівського СКА, де відзначався результативною грою. Напередодні сезону – 79 повернувся в «Буковину»,  за яку виступав з невеликою перервою (у 1981 році Сергій Шмундяк пограв трохи у львівських «Карпатах»)  до 1986 року. Сергій Шмундяк ставав кращим бомбардиром «Буковини» у 1979 (разом із Віктором Хлусом), 1981 – 1982 роках.  У офіційних матчах чернівецької команди записав на свій рахунок 101 гол.  Окрім Шмундяка понад 100 голів за «Буковину» забивали Володимир Воронюк, Віктор Олійник і Віктор Мглинець.

 

Сергій Шмундяк постійно мав запрошення з клубів вищої ліги чемпіонату СРСР. Буковинця хотіли бачити у своєму складі представники московського ЦСКА, донецького «Шахтаря», одеського «Чорноморця»… А наприкінці 70 – х років наш земляк отримав шанс стати гравцем київського «Динамо». На перехід до команди Валерія Лобановського буковинець не наважився.

 

Після завершення виступів у «Буковині» Сергій Шмундяк виступав у першості Чернівецької області за команди «Кварц» і «Легмаш».

 

 

Віктор ОЛІЙНИК – нападник. Народився 30 серпня 1960 року в Кельменцях Чернівецької області. Виступав у командах «Фрунзенець» (Суми), «Металург» (Запоріжжя), «Карпати» (Львів), «Краковія» (Польща), «Хасково» (Болгарія), «Зірка НІБАС» (Кіровоград). У «Буковині» грав у 1982 – 1984, 1986 – 1989, 1991 – 1994, 1996 – 1998 роках. Провів у чернівецькій команді 381 поєдинок, у яких забив 141 гол. Кращий бомбардир у історії «Буковини». Раніше працював у тренерському штабі чернівецького клубу. З січня 2010 року – спортивний директор ФСК «Буковина».

 

Досягнення: чемпіон УРСР (друга ліга, шоста зона) – 1982, 1988, срібний призер першості  УРСР (друга ліга, шоста зона) – 1989, чемпіон України (перша ліга) – 1994/1995, срібний призер першості України (перша ліга) – 1995/1996.

 

У чернівецькій команді Віктор Олійник дебютував 28 (!) років тому. У дебютному сезоні в «Буковині» Віктор зумів забити 20 голів. У 1982 – 1984 роках результативний форвард відзначився у 55 разів. Не дивно, що на буковинця звернули увагу представники інших клубів. Зокрема, Віктора Олійника запрошували у клуб вищої союзної ліги «Металіст» (Харків). Однак, він вирішив перейти у запорізький «Металург», де за два сезони відзначився 12 разів. Повернувшись у «Буковину» напередодні сезону - 87, Олійник став кращим бомбардиром другої ліги (6 зона) – 30 м’ячів. У чемпіонаті України Віктор Борисович грав за «Буковину» на позиції центрального захисника. А перейшовши кіровоградську «Зірку НІБАС», став у 35 років кращим бомбардиром команди, яка здобула путівку у вищу лігу. Загалом у командах майстрів (без урахування виступів у Польщі та Болгарії) Віктор Олійник забив 183 голи.

 

 

Юрій ГІЙ – півзахисник, захисник. Народився 5 травня 1962 року в Львові. Вихованець СДЮШОР «Карпати» (Львів). Перший тренер — Анатолій Крощенко.

 

Досягнення у складі «Буковини»: чемпіон УРСР (друга ліга, шоста зона) – 1982, 1988, срібний призер першості  УРСР (друга ліга, шоста зона) – 1980, 1989,срібний призер першості України (перша ліга) – 1995/1996.

 

Уродженець міста Львів дебютував у чернівецькій «Буковині» ще у 1979 році. Тоді в Чернівці Юрія Володимировича привіз львівський фахівець Борис Розсихін, який очолив «Буковину». Доля склалася так, що Чернівці стало для Юрія Гія рідним містом. Впродовж 1979 – 1989 років він захищав кольори нашої команди.

Тривалий час Юрій Володимирович був капітаном «Буковини». У складі буковинського клубу двічі вигравав союзну друголігову першість, двічі ставав срібним призером. У 1990 році Юрій Гій виступав у львівських «Карпатах», а згодом повернувся у «Буковину». Коли чернівецький клуб грав у першій лізі СРСР, Гій знову одягнув капітанську повязку нашої команди.

 

Після розпаду СРСР Юрій Гій виступав у «Буковині», болгарському клубі «Хасково», молдовській команді «Ністру» (Атаки) та ще в одному чернівецькому колективі «Лада» (Чернівці). За «Буковину» Юрій Володимирович відіграв 508 матчів. Це є рекордом буковинського клубу.

 

У 2000 році Юрій Гій став головним тренером «Буковини». Під його керівництвом чернівчани за підсумками сезону – 1999/2000 здобули путівку в першу лігу. Наш земляк також тренував «Ністру» (Атаки), а також був помічником Богдана Блавацького у вінницькій «Ниві». Юрій Володимирович також працював у тренерському штабі польських клубів «Спартакус» (Шароволя) та «Мотор» (Люблін).

 

 

Юрій ШЕЛЕПНИЦЬКИЙ – захисник, півзахисник. Народився 18 січня 1965 року в Лужанах Кіцманського району Чернівецької області. Перший тренер – Іларій Подільчук. Виступав у чернівецькій «Буковині» у 1983 – 2003 роках (з перервами). У буковинській команді зіграв 361 матч (21 гол). У 1989 – 1992 роках із успіхом грав у одеському «Чорноморці» (80 зустрічей, 5 м’ячів). Захищав кольори турецьких клубів «Трабзонспор» (Трабзон), «Алтай» (Ізмір), «Денізліспор» (Денізлі). У 2002 – 2007 роках був головним тренером «Буковини». Перший капітан національної збірної України.

 

Досягнення: переможець союзної другої ліги (шоста зона) – 88, володар Кубка України – 92, чемпіон України (друга ліга) – сезон 1999/2000, чемпіон і володар Кубка України серед ветеранських команд – 2005.

 

 

Валерій АЛІСТАРОВ – півзахисник, захисник. Народився 28 листопада 1957 року в Калузі (Росія). Грав у колективах «Локомотив» (Калуга), «Металург» (Запоріжжя), «Кремінь» (Кременчук). У «Буковині» грав у 1989 – 1992 роках. За чернівецьку команду провів 146 матчів (26 голів).

 

Досягнення: чемпіон СРСР (друга ліга, західна перехідна зона) – 1990, срібний призер першості УРСР (друга ліга, шоста зона).

 

Валерій Алістаров перейшов у чернівецьку «Буковину» із команди першої союзної ліги «Металург» (Запоріжжя) у розпал сезону – 89. Досвідчений футболіст, якому тоді йшов 32 рік, одразу став одним із лідерів нашої команди. У 1990 році Алістаров допоміг «Буковині» потрапити у першу союзну лігу, де вона посіла 5 місце. Вболівальники захоплювалися грою футболіста та дали йому прізвисько «Староста». На думку фахівців, Валерій Алістаров – один із найкращих півзахисників буковинського футболу. На жаль, на початку 1993 року він вирішив перейти у команду «Кремінь» (Кременчук). Відігравши у Кременчуку лише рік, Алістаров повернувся у Росію, де працював тренером «Локомотива» з Калуги. Зараз Валерій Алістаров живе у Калузі, де виступає за команду ветеранів «Зоря».

 

 

Василь ЗАДОРОЖНЯК – півзахисник. Народився 22 березня 1962 року в Юрківцях Чернівецької області. Виступав у командах «Буковина» (Чернівці), «Кристал» (Херсон), «Лада» (Чернівці), «Хасково» (Болгарія), ФК «Люнен» (Німеччина).

 

Усі успіхи «Буковини» зразка 80-90-х років пов’язані із талановитим Василем Задорожняком. Повернувшись у чернівецький клуб із херсонського «Кристалу» (там Василь був капітаном команди) напередодні сезону – 88, уродженець Юрківців Заставнівського району став одним із провідних гравців команди Юхима Школьникова. Цікаво, що окрім «Буковини», Задорожняка запрошували миколаївський «Суднобудівник» і сімферопольська «Таврія».

 

За підсумками сезону – 90 чернівецька «Буковина» зуміла здобути омріяну путівку в першу союзну лігу. Вагомий внесок в успіх чернівчан зробив Василь, який того сезону забив десять голів. Не загубився Задорожняк і в першому дивізіоні та вищій лізі українського футболу. Часто-густо дії майстра дозволяли «Буковині» здобувати очки, а для уболівальників Василь став кумиром. Його називали не інакше, як «буковинський Платіні».

 

Погравши за болгарський клуб «Хасково» та чернівецьку «Ладу», Василь Задорожняк повернувся в рідну «Буковину». На жаль, у домашньому матчі чернівчан із запорізьким «Металургом» (чемпіонат – 93/94) Василь зазнав важкої травми. Повернувшись на зелений газон, Задорожняк ще трохи пограв за чернівецьку команду, а вже потім став директором ДЮСШ «Колос» (Заставна). Також популярний гравець створив ФК «Заставна», де виступали кращі юнаки району, а також досвідчені футболісти Василь Мудрей, Олег Бурчак, Сергій Темерівський, Олег Керстенюк, Григорій Токар, Дмитро Гордей, Олександр Бужак...  Після перебування у Німеччині (Задорожняк виступав за клуб ФК «Люнен»), наш земляк вирішив повернутися на Батьківщину, де очолив Заставнівську районну федерацію футболу.

 

 

Руслан ГУНЧАК – півзахисник. Народився 9 серпня 1979 року в с.Шишківці Чернівецької області. Виступав у командах «Буковина» (Чернівці), «Прикарпаття» (Івано – Франківськ), «Іллічівець» (Маріуполь), «Металіст» (Харків), ФК «Харків», «Сімург» (Закатали, Азербайджан).

 

Півзахисник Руслан Гунчак провів кілька вдалих сезонів за чернівецьку «Буковину». Зокрема, у сезоні – 1999/2000 допоміг буковинській команді здобути путівку в першу лігу. Згодом транзитом через івано – франківське «Прикарпаття» Руслан потрапив у клуб вищої ліги «Іллічівець» (Маріуполь).

 

 У елітному вітчизняному дивізіоні Гунчак за часів виступів у «Іллічівці», «Металісті» та ФК «Харків» зіграв 163 матчі, у яких забив 16 голів. Українським уболівальникам Руслан Гунчак запам’ятався блискучими ударами з далекої відстані та вдалим виконанням штрафних. У сезоні - 2009/2010 був одним із лідерів клубу "Сімург" (Закатали). Влітку 2010 року повернувся в "Буковину". Зараз капітан і кращий бомбардир чернівецької команди.